КУЛЬТУРА,  ЛЮДИ,  Новини,  ПОДІЇ

Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego – wśród stypendystów Julita Charytoniuk i Anna Olesiuk-Sawicka

Przyznano 44 stypendia marszałka województwa podlaskiego na łączną kwotę blisko 420 tys. zł. Otrzymali je ludzie kultury na projekty związane z tradycyjnym tkactwem i muzyką, malarstwem, regionalną historią, wydaniem książek i tomików poezji. Wśród tegorocznych stypendystów jest m.in. Julita Charytoniuk ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia czy też etnolog Anna Olesiuk-Sawicka z Redut.

Gratulujemy!

Oto pełna lista stypendystów.

Stypendium półroczne:

  1. Pani Katarzyna Duda-Charko
    Tancerka i instruktorka tańca orientalnego oraz cygańskiego. Organizatorka szeregu wydarzeń tanecznych. Prowadziła liczne kursy, lekcje, szkolenia i warsztaty tańca.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Mozaika” – festiwal tańca ukazujący różnorodność tańców i kultur z wybranych stron świata.
  2. Pani Katarzyna Dziedzik
    Kompozytorka muzyki – autorka licznych utworów na klasyczne instrumentarium – fortepian, instrumenty smyczkowe.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Podlaskie pejzaże w dźwiękach” – skomponowanie 5 kameralnych utworów klasycznych nawiązujących do przyrody i krajobrazu północno-wschodniej Polski oraz opracowanie ich partytur
  3. Pani Julia Magdalena Koper
    Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową oraz użytkową, rzeźbą i rysunkiem, okazjonalnie animacją.
    Ilustracje jej autorstwa znalazły się w licznych publikacjach. Laureatka licznych konkursów graficznych, plastycznych, muzycznych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Uniwersum Simony Kossak w ujęciu różnorodnych technik plastycznych – przygotowanie wystawy”
  4. Pan Piotr Kozłowski
    Od ponad 20 lat zajmuje się rysunkiem i malarstwem. W dorobku artystycznym ma wiele indywidualnych wystaw. Autor wielu dekoracji i murali w rożnych lokalach typu kluby. Laureat licznych konkursów plastycznych. Modelarz i współzałożyciel pracowni modelarskiej „Kartonowy Tur”.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Stworzenie muralu „Mała Podlasianka”
  5. Pani Anna Kropiewnicka
    Nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Autorka książeczek dla dzieci, do których samodzielnie wykonuje ilustracje oraz opracowuje je graficznie do druku. Ponadto autorka licznych wierszy dla dorosłych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Co lata i hasa po podlaskich łąkach i lasach” – wykonanie książki dla dzieci
  6. Pani Anna Olesiuk-Sawicka
    Etnolog. Zajmuje się głównie tkactwem oraz innym rękodziełem ludowym. Prowadzi różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Kontynuacja tradycji tkackich mieszkańców wsi Reduty – opracowanie wzorów tkanin, wystawa prac tkackich
  7. Pani Joanna Pisarska
    Poetka. Autorka indywidualnych oraz wspólnych, trzyosobowych, poetyckich książek. Jej wiersze znalazły się w periodykach oraz w ponad stu dwudziestu różnego rodzaju antologiach i almanachach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Napisanie, opracowanie i wydanie drukiem książki poetyckiej dotyczącej Bożego Narodzenia.

Stypendium roczne:

  1. Pani Katarzyna Jachimowicz
    Absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana wyszyńskiego w Warszawie – doktorat poświęcony Zespołowi Cmentarzy Siedmiu Wyznań w Suwałkach. Brała udział w pracach inwentaryzacyjnych cmentarzy w latach 2012-2019.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego: Wyroby Huty Sztabińskiej na cmentarzach powiatów augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego – stworzenie internetowej bazy danych
  2. Pani Danuta Ewa Kępa
    Rękodzieło łączy z pracą naukową i dydaktyczną. Jej zainteresowania sięgają do roli i nowego oblicza tradycyjnego rękodzieła w kulturze współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem rękodzieła tekstylnego.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Podlaski chodnik „szmaciak” – pomiędzy tradycją a współczesnością. Ekologiczny projekt artystyczno-naukowo-edukacyjny
  3. Pani Marta Łanczkowska
    Twórczyni, artystka, ilustratorka. W dorobku posiada oprócz licznych obrazów, ilustracji i grafiki użytkowej (plakaty, logotypy, zaproszenia) także eksperymenty z animacji czy projekt muralu zdobiący budynek Biblioteki Publicznej w Suwałkach.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Niekończąca się historia wód Suwalszczyzny” – seria ręcznie malowanych wzorów inspirowanych przyrodą, zorganizowanie wystawy oraz 2 warsztatów dla młodzieży i dorosłych
  4. Pani Teresa Modzelewska
    Bibliotekarz, nauczyciel mianowany, dziennikarka. Stworzyła autorski program edukacji literackiej i regionalnej, który realizowała w Klubie Przedszkolaka w Boćkach. Współpracuje z prasą lokalną.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Mikołaj Turkowicz – podlaski Kolberg – życie i działalność” – napisanie biografii
  5. Pani Zofia Piłasiewicz
    Autorka licznych książek, tomików, artykułów i publikacji prasowych, reportaży, ponad 50 artykułów felietonów pisanych do Przeglądu Augustowskiego. Autorka licznych spotkań autorskich, prelekcji, spotkań literackich.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    DRZEWA MÓWIĄ CISZĄ – wydanie dwujęzycznego (polsko-angielskiego) tomiku-albumu
  6. Pani Karolina Radulska
    Tkaczka, od najmłodszych lat obserwowała pracę twórczą swojej babci – znanej i utytułowanej tkaczki. W 2013 roku rozpoczęła tkanie techniką dwuosonową. Obecnie jest jedną z najmłodszych członkiń janowskiego ośrodka tkackiego. Corocznie bierze udział w konkursach na tkaninę dwuosonową,
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Tkackie Piksele” – wernisaż wystawy prac tkackich połączony z możliwością zagrania w tradycyjne gry komputerowe i gry wideo
  7. Pan Łukasz Radziszewski
    Artysta malarz. Piekarz. Studiował, następnie pracował na akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sztuki piekarskiej uczył się w piekarni Charlotte Maison. Zajmuje się tworzeniem wspólnot. Projektuje nowe tradycje, które następnie samodzielnie upowszechnia. Przekładem jest stworzenie ogólnopolskiej sieci domowych piekarni w oparciu o podlaski Zakwas chlebowy.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Wielka Wystawa Chlebów” – zorganizowanie wystawy wypieków wykonanych przez kilkuset uczestników warsztatów chlebowych
  8. Pani Marzanna Szkuta
    Podstawowym przedmiotem jej działalności artystycznej jest malowanie miniatur na drewnie wypracowaną technika własną. Autorka wystaw artystyczno-edukacyjnych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Ziołowe impresje w sercu Puszczy” – – stworzenie 11 kolekcji pokazowych biżuterii artystycznej z wizerunkiem gatunków kwitnących ziół oraz 11 sukienek ze zdobieniami
  9. Pani Joanna Troc
    Artystka. Pomysłodawczyni i założycielka Teatru Czrevo, inspirującego się duchem prawosławia i białoruskości, pograniczem kultury polskiej i białoruskiej. Teatr ma na swoim koncie realizację licznych spektakli. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, fundacjami, stowarzyszeniami. Do tej pory stworzyła ponad 40 przedstawień teatralnych z różnymi grupami aktorów-amatorów.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Stworzenie scenariusza na podstawie opowiadania Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii” oraz tekstów archiwalnych, dokumentalnych oraz wywiadów z mieszkańcami Podlasia.
  10. Pani Zuzanna Andrysewicz
    Absolwentka kierunku Fashion Diploma na London College of Fashion. Autorka licznych wystaw indywidulanych i zbiorowych. Jej prace wystawiane były w Polsce i za granicą.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Ekologia w sztuce: upcykling tkanin jako szansa na promowanie sztuki eksperymentalnej w Polsce
  11. Pani Julita Charytoniuk
    Magister pedagogiki kulturoznawczej, instruktor rękodzieła artystycznego, czeladnik-tkacz. Zrealizowała liczne badania m.in. nad podlaskimi pieśniami obrzędowymi, stworzyła liczne artykuły i podcasty.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Opowieści kobiet” – opracowanie kilkunastu pieśni tradycyjnych z terenu woj. podlaskiego, stworzenie programu koncertu, nagranie klipu
  12. Pani Elżbieta Chojnowska i Pani Izabela Ostaszewska
    Pani Elżbieta jest Doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Ma wieloletnie doświadczenie w zawodzie nauczyciela w różnych szkołach i na różnych etapach kształcenia.
    Pani Izabela jest Instruktor ds. folkloru i plastyki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Zajmuje się głównie popularyzacją i rozwojem folkloru kurpiowskiego.
    Stypendium na realizację wspólnego programu Stypendialnego: „Bajki Junaka na tle sytuacji społeczno-politycznej w Polsce w latach 1929-1936” – dydaktyczno-wychowawcze i społeczne wartości bajek Junaka drukowanych w „Przeglądzie Łomżyńskim” w latach 1929-1936 wzbogacone ilustracjami, wydanie książki
  13. Pan Mariusz Golak
    Dziennikarz, redaktor z ponad 25-letnim doświadczeniem. Polonista z wykształcenia, a przy tym pasjonat Podlasia i jego przeszłości. W trakcie pracy zawodowej napisał setki artykułów o różnorodnej tematyce. Prowadził kilkanaście czasopism jako redaktor naczelny.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Wydobyte z mroku dziejów: Najciekawsze odkrycia archeologiczne na Podlasiu XXI wieku” – zbiór rozmów z archeologami na temat pradziejów i najstarszej historii Podlasia – napisanie książki
  14. Pani Alicja Grabowska
    Aktorka, wokalistka, performerka, tekściarka, reżyserka, autorka projektów z zakresu historii muzyki na Podlasiu, creative leader w grupie Chanajki. Tworzy projekty z pogranicza kultury i sztuk wizualnych promujące ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Ulęgałki” – wydanie autorskiego tomiku poezji
  15. Pani Małgorzata Juzwa
    Malarka, tancerka, instruktor treningu mobility. Z wykształcenia artysta malarz. Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Pinakoteka Juzwaart” – projekt malarsko-muzyczno-taneczny
  16. Pan Mateusz Karolczuk
    Asystent w Pracowni Historii Kultury Materialnej i Obyczaju w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat licznych nagród w dziedzinie scenografii i kostiumów. Autor licznych wystaw, zrealizował wiele scenografii.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Alcesta, królowa Tessalii” – opracowanie projektu inscenizacji libretta jednoaktowej opery Franciszka Karpińskiego (cykl projektów scenografii)
  17. Pani Małgorzata Kiełkucka
    Tkactwem zajmuje się od 2017 roku. Bierze udział w licznych wystawach i wernisażach tkackich organizowanych na terenie Polski. Na co dzień tka pod marką Slavic Wraps i promuje rodzicielstwo bliskości. Chusty do noszenia dzieci jej autorstwa dostępne są na niemal całym świecie. Tkaniny tworzy od podstaw.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Wątek na osnowie. Tradycja i nowoczesność” – wykonanie 10 tkanin inspirowanych wzorami i technikami ludowymi
  18. Pani Urszula Krajewska-Szeligowska
    Nauczycielka języka niemieckiego. Zajmuje się tłumaczeniami literackimi, tłumacząc głównie poezję niemieckojęzyczną. Autorka niemieckiej wersji przewodnika „Supraśl perła w Puszczy Knyszyńskiej”. Pisze wiersze liryczne i satyryczne.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Napisanie, wydanie i promocja zbioru bajek dla dzieci pod roboczym tytułem „Bajki o pluszakach, ptakach i zwierzakach”
  19. Pani Anna Lewczuk
    Pedagog kulturoznawca. Zawodowo zajmuje się dziennikarstwem. Z pasji fotografka-amatorka, pasjonatka rękodzieła i tkaczka. Fotografuje od wielu lat bogactwo przyrodnicze i kulturowe Podlasia. Prowadzi autorski fanpage HejPodlasie. W roku 2023 dołączyła do zespołu „Kurpie Zielone” działającym przy Podlaskim Instytucie Kultury.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    FotoSploty, czyli rok fotograficzno-tkacki na Podlasiu – przygotowanie wystawy fotograficzno-tkackiej z 12 zdjęć oraz 12 autorskich tkanin inspirowanych podlaskimi pejzażami
  20. Pan Piotr Maksim
    Raper, dziennikarz muzyczny, edukator, wydawca. Autor siedmiu solowych płyt studyjnych, współtwórca projektu Bahato, frontman zespołu SamoHa. Zagrał kilkadziesiąt koncertów na terenie Polski i za granicą. Organizator licznych eventów na rzecz promocji białostockiego hip hopu.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Stworzenie utworu i nagranie teledysku autorskiego projektu, w którym połączone zostaną hip hop z podlaską muzyką tradycyjną.
  21. Pani Urszula Agnieszka Mendryk
    Zajmuje się tkactwem – amatorsko. Brała udział w licznych warsztatach i szkoleniach tkackich, gdzie doskonaliła warsztat pracy. Wykonuje tkaniny wykorzystując m.in. tradycyjne techniki charakterystyczne dla Podlasia: wielonicielnicowa tkanina, radziuszka, perebory, chodniki oraz sejpak.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Radziuszka i tkanina wielonicielnicowa wczoraj i dziś. Kufer posagowy dziewczyny z XXI wieku – wykonanie kolekcji tkanin
  22. Pani Ewelina Ramotowska
    Malarka oraz edukator. Realizuje liczne warsztaty, projekty i programy autorskie. Autorka licznych wystaw indywidualnych i grupowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Podlaski Ślad Sztuki” – ogólnodostępne platformy medialne promujące twórczość artystów związanych z Podlasiem
  23. Pan Grzegorz Sekmistrz
    Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, pedagog. Pracuje jako starszy instruktor ds. muzyki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Współpracował z gwiazdami zarówno polskiej sceny muzycznej, jak również zagranicznej.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Sercem Podlasia muzyka nasza” – utwory ludowe z regionu Podlasia w nowoczesnych aranżacjach – wydanie płyty
  24. Pan Piotr Siebiesiuk
    Od 20 lat dokumentuje pozostałości po Kombinacie Łąkarskim „Bagno Wizna” w Grądach Woniecko. W swojej działalności stara się ocalić od zapomnienia resztki dokumentów, sprzęt i wyposażenie PGR-u i wspomnienia pracowników.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Stworzenie interaktywnej, historyczno-przyrodniczej strony internetowej poświęconej największemu (niegdyś) w Polsce Kombinatowi ŁĄKARSKIEMU „Bagno Wizna”
  25. Pani Magdalena Szczebiot-Murawska
    Altowiolistka, producentka muzyczna, kompozytorka, aranżerka. Komponuje i produkuje autorską muzykę, w której łączy inspiracje muzyką klasyczną, elektroniczną i tradycyjną. Jej wszechstronna działalność muzyczna obejmuje zarówno kompozycje muzyki filmowe, do gier wideo, jak i aranżacje pieśni inspirowanych tradycyjną muzyką ludową z Podlasia.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Qualia” – nagranie i wydanie debiutanckiego albumu
  26. Pani Walentyna Szwed
    W swojej pracy zawodowej od zawsze związana z upowszechnianiem kultury. Współpracowała z instytucjami artystycznymi i środowiskami twórczymi, literatami, artystami, plastykami, aktorami, muzykami. Wielokrotnie opracowywała zestawienia bibliograficzne i przypisy przy sporządzaniu różnego rodzaju dokumentów – programów, opinii, analiz.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Wiktor Szwed: bibliografia za lata 1957-2024” – opracowanie bibliografii podmiotowo-przedmiotowej twórczości literackiej poety polsko-białoruskiego pogranicza
  27. Pan Paweł Średziński
    Doktor nauk humanistycznych, historyk, publicysta, dziennikarz, miłośnik przyrody. Autor licznych książek i publikacji. Publikuje w prasie. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Czuły przewodnik po świecie podlaskich drzew” – napisanie książki
  28. Pani Marlena Świętorzecka
    Zajmuje się animacją kulturową. Zaprojektowała i przeprowadziła znaczną ilość projektów. Na co dzień działa w środowisku lokalnym upowszechniając dziedzictwo kulturowe Podlasia. Zrealizowała liczne działania społeczne. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracją. Tworzy ilustracje w różnych technikach – zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Zielony Przesądnik Podlaski” – opracowanie albumu z autorskimi ilustracjami i obrazami połączonymi z hasłami A-Z z opisem przesądów i zabobonów kojarzonych z roślinnością i wiejskim krajobrazem Podlasia
  29. Pani Izabela Agnieszka Targ
    Członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, w którym jest współrealizatorką licznych projektów. Prowadziła liczne warsztaty rękodzielnicze i szkolenia związane z tematyką projektowania ogrodów.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego: Opracowanie materiału edukacyjnego pt. „Śladami Jakuba Wagi – zielnik małego botanika” do publikacji i popularyzacji na stronach internetowych
  30. Pani Anna Emelianova
    Grafik, malarka, ilustratorka, projektantka graficzna, artystka wizualna i twórca filmów animowanych. Bierze udział w międzynarodowych plenerach i wystawach. Autorka licznych wystaw.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Zagadki z Podlaskiej Chatki” – ilustrowana książka artystyczna w formie komiksu zawierająca historie związane z Podlasiem, jego kulturą, cechami tradycyjnej kuchni i architektury
  31. Pani Anna Zarzecka
    Członkini Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Wolontariuszka Archiwum Diecezjalnego w Łomży, współrealizatorka wielu projektów finansowych. Współprowadząca warsztaty genealogiczne, współzałożycielka Grupy Konsultantów Genealogicznych. Ma na swoim koncie udział w licznych aktywnościach naukowych i organizacyjnych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Akta sejmikowe ziemi wiskiej (1703-1794) – pozyskanie, edycja źródłowa i popularyzacja na stronie internetowej. Przygotowanie publikacji
  32. Pan Sławomir Zgrzywa
    Kolekcjoner i historyk regionalny. Wieloletni członek Łomżyńskiego Towarzystwa im. Wagów, Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łomży oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członek zespołu redakcyjnego portalu www.historialomza.pl, autor opracowań publikowanych w czasopiśmie „Studia Łomżyńskiego” i „Wiadomościach Łomżyńskich”, współrealizator licznych projektów.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Korespondencja Izabelli z Lutosławskich Wolikowskiej do ojca, Wincentego Lutosławskiego” – edycja źródłowa z opracowaniem historyczno-biograficznym spuścizny epistolarnej połączona z popularyzacją na stronie internetowej
  33. Pan Andrzej Żmuda
    Zajmuje się malarstwem, grafiką, ceramiką. Uczestnik planerów rzeźbiarskich i malarskich w Łomży, Błażowej, Nowogrodzie, Jedwabnem, Drozdowie oraz wystaw malarstwa, grafiki i rzeźby we Włoszech, Belgii, Polsce.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Stare ilustracje – nowe spojrzenie – cykl prac ceramicznych
  34. Pani Natalia Gierasimiuk
    Pedagog, filolożka, tłumaczka, kulturoznawczyni, dziennikarka radiowa, redaktorka naczelna czasopisma „Po-sąsiedzku”. Autorka wystaw etnograficznych, artykułów i publikacji o tematyce etnograficznej, organizatorka ekspedycji, warsztatów, zajęć z edukacji kulturowej.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Legendy Pogranicza Polsko-Białoruskiego – zebranie, opracowanie i wydanie zbioru legend, mitów i opowieści z regionu pogranicza polsko-białoruskiego
  35. Pan Marcin Kosakowski
    Pracuje w obszarze sztuk teatralnych i wizualnych tworząc oprawę plastyczną do spektakli, instalacje interaktywne oraz projekty w wirtualnej rzeczywistości. Współtworzył liczne wideo realizacje oraz spektakle.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    „Interaktywny Dialog: Rzeźby 3D” – stworzenie cyklu 9 rzeźb 3D
  36. Pani Celina Mioduszewska
    Autorka licznych tomików, wierszy, powieści, publikacji zbiorowych.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Realizacja i finalizacja projektu artystycznego „Pela z białego miasta” – polegającego na napisaniu, wydaniu drukiem i dystrybucji powieści opartej na faktach z życia Placydy Bukowskiej zasłużonej dla Podlasia
  37. Pani Bernarda Nikitorowicz
    Pedagog, kurator. Z zamiłowania malarka. W swoich pracach podejmuje tematy związane z kondycją człowieka malując twarze i postacie szczególnie kobiet. W jej obrazach jest dużo odniesień do wielokulturowości naszego regionu. Realizuje cykliczne wystawy zbiorowe.
    Stypendium na realizację programu Stypendialnego:
    Realizacja 3 wystaw malarskich, których celem przewodnim jest promocja Podlasia i jego wielokulturowości.

Zdjęcia – fot.: Kamil Timoszuk, Paweł Krukowski/UMWP

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *