Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej
29 maja 2024 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku rozpoczął się 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2024”. W tym roku jest on poświęcony pamięci Romualda Twarowskiego (1930-2024), polskiego kompozytora i pedagoga, który był prezesem Fundacji „Muzyka Cerkiewna” – organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku, a także przewodniczącym jury konkursu od 1983 r.
Festiwal rozpoczął się szczególnym koncertem inauguracyjnym pod nazwą „Chóralny Trójgłos Pokoju”. Zaśpiewały na nim jednocześnie trzy chóry. Pierwszym z nich był Kameralny Chór „Sofia” z Kijowa, pod dyrekcją Ołeksija Szamryckiego, laureat festiwalu m.in. w 2014 r. Drugim z nich był chór „Concordia”, który działa w Warszawie i został założony przez białoruskich uchodźców politycznych. Wystąpił on jako przedstawiciel „Wolnej Białorusi”. Trzecim chórem, który zaśpiewał na koncercie inaugurującym festiwal, był chór „Mus Arietes” z Warszawy.
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w czwartek 30 maja 2024 r. W tym roku mają one inny charakter, dlatego że biorą w nich udział wyłącznie dotychczasowi laureaci festiwalu. Są to chóry z Ukrainy, Mołdawii, Polski, Litwy i Armenii, a także z Węgier. Prezentują się one nie jak dotychczas w kilkunastuminutowych programach, ale w pełnych niemalże godzinnych koncertach.
31 maja 2024 r. w koncercie pod nazwą „Chóralny głos Ukrainy” zaprezentował się Chór Duchowieństwa Dubieńskiego Dekanatu Prawosławnej Cerkwi Ukrainy z Dubna pod dyrekcją Serhija Hawryłenki. Tego dnia zaśpiewał również chór “Gloria” z Kiszyniowa w Mołdawii.
Ogłoszenie wyników 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2024” oraz uroczysty koncert galowy – 2 czerwca 2024 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.