
Wydarzenia Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zaprasza na swoje wydarzenia.
Już za trzy dni 5 kwietnia 2025 r. w siedzibie Stowarzyszenia – Puchły 62 – odbędą się warsztaty zielarsko-śpiewacze “Skarby podlaskiej ziemi”.
Głównym bohaterem spotkania będzie żywokost lekarski – czyli ten, co żywi kość. Roślina, którą warto znać, mikstury z niej warto mieć w apteczce pierwszej pomocy. Zewnętrznie świetnie sprawdza się do leczenia kontuzji, bólów mięśniowych i mięśniowo-stawowych, zwichnięć i skręceń, złamań, bólów pleców, bólów kolan, stłuczeń, a także podrażnień skóry, oparzeń, odmrożeń. To prawdziwe remedium na problemy kostno-stawowe.
Jak ktoś nie wie jak wygląda żywokost, to będzie miał okazję go poznać, obejrzeć, powąchać. Pójdziemy w teren, żeby znaleźć żywokost i go wykopać. Dowiecie się o właściwościach, o tym co dawniej się z niego robiło i co robi się dziś. Nauczymy się wykonywać maść żywokostową na wszelkie schorzenia kostno-stawowe. Będzie dużo wiedzy o żywokoście, o tym jak wykonać najbardziej wartościową maść, co do niej dodać żeby lepiej działała i przenikała w głąb skóry, a związki aktywne z żywokostu znalazły się w maści.
Każdy uczestnik warsztatów zabierze ze sobą opakowanie maści (100ml.)
Wiosna to czas korzeni, więc podczas spaceru poszukamy korzeni mniszka lekarskiego, ugotujemy z niego napój – a’la kawę bez kofeiny, za to z ogromem właściwości zdrowotnych, gdyż taka kawa:
• wzmacnia odporność
• wzmacnia wątrobę
• przyspiesza przemianę materii
• posiada właściwości detoksykacyjne
• wspomaga przy problemach skórnych (egzema, łuszczyca, tłusta cera z wypryskami).
W przerwie zajmiemy się śpiewaniem i przygotujemy prosty posiłek – warzywa ze świeżymi, dzikimi nowalijkami tj. podagrycznikiem, pokrzywą, liśćmi mniszka, krwawnika i co tam jeszcze znajdziemy na spacerze. Będzie więc coś dla ciała i dla ducha.
Warsztaty poprowadzą:
Agnieszka Prymaka – pasjonatka życia w zgodzie z naturą, dyplomowana zielarka-fitoterapeutka. Od lat prowadzi Zielską Kolonię, która stała się jej domem. Zajmuje się także warsztatami o szerokim zakresie pojęcia zielarstwa. Pod tym szyldem tworzy również octy, syropy, sole i herbaty ziołowe. Uwielbia dziką kuchnię i tworzenie potraw z roślin rosnących wokół nas.
Julita Charytoniuk – śpiewaczka, kulturoznawczyni, animatorka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce oraz na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy. Współtworzy zespoły: Z Lasu, Kapela Batareja, Biele, Polesie_PL.
Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/1654703105240054
Koszt: 150 zł/os.
Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com
W informacji zwrotnej podamy nr konta do wpłacenia zadatku w wysokości 50 zł.
Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty odbędą się przy udziale min 6 osób.

*************
Z kolei za tydzień 9 kwietnia 2025 r. w Puchłach odbędą się warsztaty wykonywania pisanek metodą batiku lejkowego. Polega ona na nanoszeniu wzoru woskiem ze pomocą specjalnego narzędzia zwanego “pisakiem” lub lejkiem.
Z tą metodą zapozna Franciszek Aronowicz, pochodzący ze wsi Lubieszcze (gm. Brańsk), który od najmłodszych lat ją praktykuje.
Zapewniamy narzędzia.
Prosimy o zabranie ze sobą surowych jajek.
Warsztaty są płatne: 50 zł/os.
Liczba miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com
Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/1135156848299879
Strona Wydarzenia Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia na Facebooku:

