Новини,  ПОДІЇ

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To niezwykle ważne badanie statystyczne obejmujące całą populację mieszkańców Polski realizowane jest raz na 10 lat.

Obowiązkowym sposobem przekazania danych jest samospis internetowy, przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, skontaktuje się rachmistrz spisowy.

Wśród wielu pytań zdawanych w spisie znajdują się też pytania o narodowość, język i wyznanie, które dla osób należących do mniejszości mają znaczenie szczególne.

Warto przypomnieć, że w Narodowym Spisie Powszechnym z 2002 roku narodowość ukraińską w województwie podlaskim zdeklarowało 1 441 osób, w tym 417 w Białymstoku, 308 w Bielsku Podlaskim, 120 w Czeremsze i 103 w Hajnówce.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 wykazał w regionie 2 686 świadomych Ukraińców, a więc o ponad 86 proc. więcej.

Rezultaty spisu pokażą dynamikę rozwoju ukraińskiej świadomości narodowej w województwie podlaskim i będą odzwierciedleniem procesów narodotwórczych, związanych – cytując prof. Andrzeja Sadowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku – z „fenomenem powstawania mniejszości ukraińskiej w południowo-wschodniej części obecnego województwa podlaskiego”.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września 2021 r.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *