Новини,  ПОДІЇ

Kroniki oporu. Szewczenko zakrywa niebo

Газета «День»: Okazało się, że Szewczenko to wąsaty twardziel w kamizelce kuloodpornej, hełmie i z pistoletem maszynowym… Wiersze Szewczenki są dokładnie tym, czego teraz najbardziej potrzebujemy. Razem z „Javelinami” i „Bayraktarami”.

Дивіться на також ТСН: 208 років від дня народження Тараса Шевченка: як Кобзар нині допомагає у боротьбі з окупантами

https://tsn.ua/video/video-novini/208-rokiv-vid-dnya-narodzhennya-tarasa-shevchenka-yak-kobzar-nini-dopomagaye-u-borotbi-z-okupantami.html

Kroniki oporu. Szewczenko zakrywa niebo

Dmytro Desiateryk

Szewczenko – to dogmat. To jest udręka uczniów. To smutny dziadek z wąsami. To ciężki pomnik z brązu. Zbyt patetyczny. Cały czas modli się i płacze. Ciągle pisze o wsi. Cały czas go chowają. Cały czas umiera. Mychajl Semenko swój „Kobzar” już spalił.

Nagle wszystko to okazało się absolutnie bez znaczenia. Nagle okazało się, że Szewczenko to wąsaty twardziel w kamizelce kuloodpornej, hełmie i z pistoletem maszynowym. Lub opcjonalnie w kożuchu, baraniej czapie i z „Javelinem”.

9 marca wiersze Tarasa przez cały dzień pojawiały się na moim pasku wiadomości na Facebooku. Niektórzy po prostu opublikowali na swojej stronie bez komentarzy, niektórzy dodawali kilka własnych słów, niektórzy narysowali całe zdjęcia z cytatami lub zrobili film z  recytującymi Kobzarza żołnierzami Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Niezależnie jednak od formy, jaką przybierały te wersy, wrażenie zawsze było takie samo: są one niesamowicie współczesne. Zresztą nie tylko współczesne. Wiersze Szewczenki są dokładnie tym, czego teraz najbardziej potrzebujemy. Razem z „Javelinami” i „Bayraktarami”.

Ponieważ Szewczenko osłania nasze niebo.

10 marca 2022

Українською: Хроніки спротиву. Шевченко закриває небо

https://day.kyiv.ua/uk/blog/kultura/hroniky-sprotyvu-shevchenko-zakryvaye-nebo

Російською: Хроники сопротивления. Шевченко закрывает небо

https://day.kyiv.ua/ru/blog/kultura/hroniki-soprotivleniya-shevchenko-zakryvaet-nebo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *